ورود به چت روم
چت روم جوانان و نوجوانان ویژه دهه 70 و 80
ساخت وبلاگ جدید
ساخت وبلاگ جدید و حرفه ای در چند ثانیه

تحولات مهم زنبورداري در طول ساليان گذشته اتفاق افتاده که در اين مقاله به بررسي آن ها مي پردازيم.


در سال 1586 ميلادي ، لوئيس مندز دي تور ( luis mends detur ) اسپانيايي کشف کرد که ملکه زنبور عسل ماده مي باشد و تخم ها توسط ملکه گذارده مي شود و ملکه مادر تمام زنبورهاي درون کندو است.


در سال 1609 ، باتلر ( buttler ) محقق انگليسي در کتابش به نام femine monarchie زنبورهاي نر در کندو را مشخص کرد.


در سال 1637 رمنانت ( remnant ) بيان نمود که همه زنبورهاي کارگر درون کندو ماده هستند.


در سال 1774 ، موربوست موضوع جفت گيري ملکه با زنبورهاي نر را مشخص نمود، روبز در سال 1750 به تشريح توليد موم پرداخت و در سال 1771 ميلادي ، جانشاه گرده افشاني گل ها توسط زنبور عسل را مشخص نمود.


برداشت عسل


قبل از به وجود آمدن کندو هاي جعبه اي ، زنبورداران هر بار که قصد برداشت عسل از کندو هاي بومي را داشتند به مسائل و مشکلات بسياري برخورد مي کردند و بدون بيرون کردن يا در بعضي موارد بدون از بين بردن زنبورها دستيابي به عسل درون کندو براي آن ها ناممکن بوده است. در نتيجه براي حل اين مسئله سه روش زير را ابداع نمودند:  • در روش اول چند کندو با يکديگر ادغام مي شدند تا علاوه بر امکان برداشت عسل بدون از بين بردن زنبورها يک کندوي پرجمعيت و نيرومند جهت زمستان گذراني ايجاد شود.

  • در روش دوم زنبوردار در هر سال، زمان جمع آوري عسل يک سوم شان هاي کندوهاي بزرگ را جدا مي کرد و استفاده مي نمود، زنبورها در سال آينده قسمت بريده شده را بازسازي مي کردند.

  • در روش سوم يک قسمت اضافي روي کندوي اصلي قرار مي گرفت تا زنبورها درون آن شان بسازند و عسل ذخيره کنند. پس از آن در زمان برداشت عسل ، زنبوردار آن قسمت را که سرشار از عسل بود را بر مي داشت و دوباره در سال بعد آن قسمت را روي کندو قرار مي داد.


 


تحولات مهم زنبورداري


 


پيش از سال 1851 ميلادي کندو هاي جعبه اي قاب دار ساخته شد ولي فاصله قاب ها و فاصله بين قاب ها و بدنه کندو به نحوي بود که زنبورها قاب ها را به وسيله موم و بره موم به همديگر و همچنين به بدنه کندو مي چسباندند و به همين دليل برداشتن قاب ها بسيار سخت و نيازمند بريدن مقدار زيادي موم بود.
تا اينکه در سال 1851 ميلادي ، لورنزو لورايين لانگستروت اهل فيلادلفياي آمريکا ، کشف نمود در صورتي که فاصله ميان قاب ها و فاصله ميان قاب ها و بدنه کندو 3/9 ميلي متر انتخاب شود، زنبورها ديگر قاب ها را به يکديگر و به بدنه کندو متصل نمي کنند. پس از آن لانگستروت اين فاصله را فضاي زنبور ناميد و همين “اصل فضاي زنبور” به عنوان مهم ترين دگرگوني در ايجاد کندوهايي با قاب هاي متحرک در صنعت زنبورداري پذيرفته شد.


بعد از اختراع ماندگار لانگستروت در سال هاي 1851 تا 1871 ميلادي ابزارهاي ديگري مثل برگه مومي آج دار يا موم پرچ شده ، دستگاه استخراج عسل از موم يا اکستراکتور ، دودي و شبکه ملکه ( جداکننده يا پنجره ملکه ) اختراع گرديد. در واقع در طول 150 سال گذشته، هيچ مورد مهمي که بتوان نام اختراع را روي آن گذاشت در صنعت زنبورداري جهان وارد نشده است و صرفا در شکل و نوع اختراعات ذکر شده تفاوت و تنوع هايي به وجود آمده است.


انتشار زنبور عسل


همان طور که در مقالات ديگر هم اشاره شده است زنبور عسل متعلق به دنياي قديم است و پيش از قرن 16 ميلادي زنبور عسل در دنياي جديد يعني آمريکا ، استراليا و نيوزيلند وجود نداشته است.
زنبور عسل نيز مثل اکثر حيوانات اهلي در مهاجرت هاي انسان همراه بوده و هر جا که انسان مي رفته آن ها را منتقل کرده است. بعد از کشف قاره اي نو، زنبور عسل نيز به آنجا راه پيدا کرده و مستقر شده است.


اميدواريم تحولات مهم زنبورداري که در اين مقاله گفته شد براي شما جالب بوده باشد.


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

دلِ بیقراران حسام رایانه اجاره سالن سایت DREAM 20 هشتم هورامان Ashley گروه تبلیغی مهدی یاوران کوچک